Acts of Memory (Europejski Stadion Kultury)

Żar leje się z nieba…🏖☀️💧🏊‍♂️Europejski Stadion KulturyEstrada Rzeszowska

Przestrzenie, które straciły swoje pierwotne funkcje (użytkowe lub rekreacyjne ) są jak wyrwy w miejskim krajobrazie. Często niszczeją i stają się białymi plamami na mapie miasta. Z czasem zostają całkowicie zapomniane albo istnieją tylko w pamięci mieszkańców.

fot. Sebastian Augustyn

Eizo – artystyczna grupa założona w Krakowie (Adrianna Gajdziszewska, Piotr Kolanko, Denis Hryshchuk i Fanni Malinovska,GRAM group, Mateusz Szymanowski) eksploruje temat pamięci miejsca jako symbolu przemian w danej przestrzeni. Efekt jej współpracy – Acts of Memory, to wystawa sztuki współczesnej w formie instalacji plenerowej. Bezpośrednią inspiracją stała się nieczynna fontanna na rzeszowskich Bulwarach. Dawniej – atrakcyjne miejsce wypoczynku, dzisiaj – pusta betonowa niecka wciąż będąca popularnym miejsce spotkań mieszkańców i turystów. W zamierzeniu ekspozycja miała znajdować się bezpośrednio przy fontannie, została jednak umieszczona w fosie Zamku Lubomirskich, niedaleko Klubu Festiwalowego Europejski Stadion Kultury Nowa lokalizacja wystawy, pozornie mniej atrakcyjna, paradoksalnie zadziałała na jej korzyść – prowokując do zastanowienia się nad możliwościami wykorzystania przestrzeni miejskiej. Zamkowa fosa, to miejsce z dużym niewykorzystanym potencjałem. W przeszłości nieregularnie odbywały się w niej koncerty lub warsztaty, ale żadna z tych inicjatyw nie przyjęła się na dłużej. Może teraz znajdą się pomysły na jej wykorzystanie.

Wystawa Acts of Memory składa się ze stalowych ekspozytorów ustawionych w czworokąt przykrytych płótnem tworząc prowizoryczny namiot. Po wejściu do środka widzimy, że na wewnętrznej stronie namiotowego płótna wydrukowano grafiki z motywami wodnymi. Na środku namiotu znajduje się stół z dwoma parami okularów VR. W jeden z nich można oglądać wizualizację dna rzeszowskiej fontanny przy Bulwarach, w drugiej widzimy performans nad Zalewem Nowohuckim, w którym Faina Malinovska stojąca na brzegu przelewa wodę z pojemnika do pojemnika. Artystka- performerka ubrana jest w spodnie w srebrnym kolorze – przypominające swoim krojem syreni ogon, a na głowie ma letni kapelusz w stylistyce kobiecych nakryć głowy z międzywojnia. Te dwie kontrastujące ze sobą wizualizacje – pustego dna rzeszowskiej fontanny i tętniącego życiem jeziora w Krakowie wywołują szereg wrażeń sensorycznych związanych z żywiołem wody i licznych osobistych skojarzeń. Sam projekt prowokuje do dyskusji nad potrzebą i sensem rewitalizacji zaniedbanych miejsc w miejskiej przestrzeni. Czy ich rewitalizacja wpłynie pozytywnie na przestrzeń miejską, czy istnieją one tylko w naszej niedoskonałej pamięci i powinny tam pozostać na zawsze?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s