Wystarczy patrzeć (Historie o miłości)

Cykl etiud Historie o miłości, to najnowsza propozycja online Teatru Maska w Rzeszowie. Krótkie opowieści w formie filmików powstałe w ramach projektu dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego można oglądać w sieci od połowy grudnia.

Prezentowane historie stanowią zamkniętą całość, ale łączy je wspólny motyw – poszukiwanie miłości. Tytułowe uczucie zostaje w spektaklu spersonifikowane. „Nazywam się miłość.” – od tego wyznania rozpoczyna się każda z opowieści cyklu. W monologach otwierających przedstawienie poruszane są różne rodzaje trudności w relacjach między ludźmi: strach przed kontaktem z drugim człowiekiem, nieumiejętność cieszenia się codziennością, wygórowane oczekiwania wobec ludzi, ignorowanie potrzeb innych ludzi. Twórcy spektakli (na co dzień aktorzy Teatru Maska we współpracy z Magdą Żarnecką) pokazują różne odcienie miłości: romantyczną, rodzicielską i tę łącząca dwójkę przyjaciół. Każdy z filmików opowiada oddzielną historię –  w cyklu widzimy cały wachlarz problemów międzyludzkich we współczesnym społeczeństwie. Bo prezentowane historie, mimo swojego baśniowego charakteru są mocno osadzone w naszej rzeczywistości i mogą pełnić funkcje terapeutyczne. Historie o miłości, to nie tylko historie o poszukiwaniu uczucia. To również opowieści o wykluczeniu z powodu inności (Zamknięty Pan) i przezwyciężaniu samotności (Ponury Staruszek). W każdej z etiud występuje na ogół dwóch kontrastowych bohaterów: kobieta-mężczyzna, rodzic-dziecko, starszy człowiek-mały chłopiec. Te silne przeciwieństwa między postaciami budują napięcie dramaturgiczne i pokazują, że pomimo oczywistych różnic powinniśmy próbować się ze sobą porozumieć. Twórcy spektakli mieli niełatwe zadanie – w krótkiej etiudzie opowiedzieć o emocjach wykorzystując głównie animacje lalkową. W tym celu wykorzystali niewielkich rozmiarów lalki o androgenicznym wyglądzie zrobione z kolorowych materiałów. Niepozorne lalki animowane przez aktorów – nagle ożywają. Niby nic w tym dziwnego – jesteśmy w teatrze. Ale jest to jednak teatr w dobie pandemii – transmitowany online – a nie oglądany przez różową szybkę dziecięcej wyobraźni. Bo głównie do młodszych widzów jest adresowana najnowsza propozycja Teatru Maska. Tym przyjemniej ogląda się przedstawienia-filmiki, w których magia teatru mimo wszystko działa. Duża w tym zasługa warstwy dźwiękowej, na którą składają się obrazowe teksty, pełne plastycznych obrazów i efekty akustyczne (bicie ludzkiego serca, elektroniczna, ambientowa muzyka o miarowym rytmie (Urszula Chrzanowska). Te spektakle dają przestrzeń do słuchania, oddziałują na wyobraźnię. A właśnie to kocha w teatrze, Kamil Dobrowolski reżyser jednej z etiud o miłości. Aktor wspomina o tym w Rozmowach o miłości – cyklu spotkań z twórcami spektaklu będącego częścią Historii Miłości. W przedstawieniach często wykorzystywane są proste, pomysły –np. w Zapracowanym Tacie – jeden z aktorów animujących lalkę, na kartce papieru kolorową kredką kreśli szkic taty i synka trzymających się za ręce i następnie wręcza go drugiemu aktorowi do ręki. Ten prosty gest tworzy wrażenie realności danej sceny –taki rysunek może przecież narysować każdy z nas, w przeciwieństwie do rekwizytów zrobionych w pracowni teatralnej.

Czytelny tekst współgrający z animacją lalkową wzmacnia poetyckie sensy spektaklu i zachęca do przemyśleń – nie tylko o miłości.

Historie o miłości

Teatr Maska w Rzeszowie

Współpraca dramaturgiczna: Magda Żarnecka

Reżyseria: Roksana Miner, Kamil Dobrowolski, Jadwiga Domka, Anna Złomańczuk, Tomasz Kuliberda, Maciej Owczarek

Muzyka: Urszula Chrzanowska

Scenografia: Marta Ożóg i Piotr Karp/Pracownia plastyczna Teatru Maska

Obsada: Maciej Owczarek, Tomasz Kuliberda, Kamil Dobrowolski, Anna Złomańczuk, Jadwiga Domka


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s